:حدیث قدسی 

.ماه رجب را ریسمانی بین خودم وبندگانم قراردادم ،هرکس به آن چنگ زند به من برسد
 
مراسم دعای کمیل آخرین پنجشنبه از ماه رجب
زمان برگزاری: سحرگاه جمعه 22 اسفند 1399دوساعت قبل ازاذان صبح
محل برگزاری: میدان امام حسین علیه السلام.میدان امام حسین(ع)
 


درگرامیداشت یاد مبارک پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۲

پیامبر صلی الله علیه و آله و جوانان

خیلی کنجکاو بودم سیره و تعامل پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در ارتباط با جوانان را بدانم ؛ همچنین از نگاهی دیگر ، خصوصیات یاران حقیقی آن حضرت را مورد بررسی و کنکاش قرار دهم . اجمالاً شنیده بودم ایشان نسبت به جوانان علاقه و توجه بسیاری داشتند و آنان را به رشد و تعالی و تکامل و سعادت نزدیک تر از دیگران می دانستند . قبل از این که سری به کتاب های تاریخ و روایت بزنم ، نظرم به آیه آخر سوره فتح جلب شد .

در این آیه خداوند وصف یاران آن حضرت را بیان کرده و می فرماید : محمد فرستاده خداست ؛ و کسانی که با او هستند :

- در برابر کفار ، سرسخت و شدید و با صلابت اند.

- در برابر اهل ایمان و در میان خود ، مهربان و نرم خویند.

- همواره آنان را در حال رکوع و سجود می بینی (کنایه از این که آنان بنده همیشگی خدا و تسلیم در برابر اویند)

- آنان ، همواره فضل و رضای خدا را می طلبند.

- نشانه آنان در صورتشان از اثر سجده نمایان است .

این ، توصیف آنان در تورات (کتاب آسمانی یهود) است . اما توصیف آنان در انجیل (کتاب آسمانی مسیحیان) به سان زراعتی است که :

-جوانه های خود را خارج ساخته

-سپس به تقویت آن ها پرداخته

- محکم و پایدار شده

- قوی بر پای خود ایستاده است

-رشد و نمو آن به قدری فراوان است که کشاورزان را نیز به تعجب وا داشته است.

-و نتیجة این همه آن است که کافران را به خشم آورند.

جوانان ، مظهر بزرگ تمثیل الهی

نکته قابل توجهی که در این آیه بر آن تاکید شده (و کمتر مفسری بدان پرداخته) این است که این تمثیل الهی در مصداق کامل و بزرگش جوانان هستند . قطعاً آن انسان های برومندی که بسیار محکم و قوی بر پای خود ایستاده ، فضیلت ها و ارزشهای وجودی خود را آشکار کرده و هر لحظه به تقویت آن ها می پردازند و در برابر دشمنان (آمریکا و رژیم اشغالگر قدس) با صلابت و سر فراز ایستاده اند و با استقامت و با قدرت ایمان و استکبار ستیزی خود آنان را به خشم می آورند [و به تعبیر دیگر قرآن ، به آنان می گویند : موتوا بغیظکم : از شدت خشم خود بمیرید/آل عمران، 119] ، آری مصداق بزرگ اینان ، جز جوانان پر شور و مؤمن و با بصیرت نمی توانند باشند . هر چند قدرت اراده و ایمان در غیر جوان نیز می تواند وجود داشته باشد ، اما بی تردید جوانان در این میدان ، جلوتر و پر شورترند. وصف «محکم و قوی بر پای خود ایستاده و جوانه های خود را بیرون آورده اند» جوانانی را در ذهن انسان ترسیم می کند که بسیار با اراده ، پرشور ، قوی ، خالص ، پاک ، آماده فداکاری و با بصیرت هستند .

آری ، به تعبیر نخست آیه ، اینان یاران پای رکاب پیامبرند» : «والذین آمنوا معه

رهبر ، محور همة ارزشها

نکته بسیار مهم دیگر که در این آیه خودنمایی می کند ، آن است که این انسان های بزرگ و قهرمان گونه با این ارزش ها و فضیلت ها ، همه در سایه سار وجود مقدس رهبر الهی به این تعالی و عظمت می رسند ؛ تمام این توضیحات در کلمه «معه» خلاصه شده است .

اصل ، وجود این رهبر است و بقیه ، همه به گرد او جمع شده و از مکتب و تعالیم او به این فضایل و خوبی ها نایل شده اند .

بنابراین ، نباید این اصل محوری در این نظام قرآنی و معرفتی فراموش شود . اتفاقاً قرآن اصل مذکور را در همان فراز نخست آیه و در واقع در پیشانی و تابلوی آیه ذکر می کند تا محوریت آن مورد توجه قرار گیرد . خداوند می توانست اول آن صفات و ویژگی ها را بیان کند و در آخر بفرماید : این افراد با این ویژگی ها یاران پیامبر و »با او» یند ، اما این کار را نکرد .

این نکته مهم تاکید می کند که «یار پیامبر» باید دارای معرفت و بصیرت باشد ، زیرا یک مسلمان و یار پیامبر وقتی می تواند «با» رهبر الهی خود و «با» پیامبر باشد که جایگاه او را بشناسد و این جایگاه جز در یک نظام و ساختار نمی تواند تعریف شود . اساساً واژه «رهبر» همواره با یک مجموعه و ساختار معنا پیدا می کند و وقتی مطرح می شودکه عده ای پیرو  و یار داشته باشد . بنابراین  اولین خصوصیت یار پیامبر و کسی که با پیامبر (معه) ، همان معرفت و بصیرت است . جوانان باید به این اصل اساسی و بسیار مهم توجه کنند .

دیانت ، تسلیم پذیری ، ولایت محوری و استکبار ستیزی از خصوصیات دیگر «یاران یا پیروان پیامبر» یا »کسانی که –با او- هستند که در آیه آخر سوره فتح بیان شده است .

جوانان ایرانی ، گل سر سبد همه جوانان

از آنجا که اهداف و آرمان های بلند اسلام و پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله توسط مهدی موعود امام عصر علیه السلام در سطح جهانی عینیت پیدا می کند ، پس خصوصیاتی که در آیه مورد بحث درباره یاران پیامبر صلی الله علیه و آله بیان شده ، و گفتیم که ظهور کامل آن در جوانان جلوه گر است ، باید در یاران امام مهدی علیه السلام متجلی باشد . در این خصوص ، نوشتار خود را با دو روایت شیرین و دلنشین برای جوانان ایرانی به پایان می بریم :

1-    اکثر یاران مهدی علیه السلام جوان هستند

مولا امیرالمومین علیه السلام فرمودند : همانا اصحاب و یاران حضرت قائم علیه السلام جوانانند و پیرمرد در ان نخواهد بود مگر (بسیار اندک) همچون مقدار سرمه در چشم ، یا نمک در غذا (کتاب غیبت نعمانی، ص316)

2  -اکثر یاران مهدی علیه السلام ، غیر عرب (ایرانی) هستند

در روایت دوم نیز مضمونی مشابه روایت اول آمده است ؛ بدین ترتیب که فرموده اند یاران حضرت مهدی علیه السلام همه از اهل عجم هستند و در میان آنها از اعراب بسیار اندک خواهند بود (یوم الخلاص، ص168)

بنابراین حقیقتاً باید به جوانان ایرانی بشارت داد که آینده بسیار روشن ، معنوی ، موفقیت آمیز ، متعالی و دلنشینی در انتظار آنان است ؛ آینده ای که در هیچ جای دیگر جهان –جز برای معدودی از افراد- وجود ندارد . پس ، چه زیبا خواهد بود که جوانان مسلمان و برومند ایران این قله بلند و شکوهمند را هدف گرفته و تمام ابعاد تلاش و مجاهدت و درس و زندگی خود را در این مسیر تعریف کرده و قرار دهند . چه افتخاری از این بالاتر و والاتر می توان پیدا کرد ؟ روشن است که این نگاه و بینش ، استعدادهای نهفته در آنان را به فعلیت و شکوفایی می رساند و این خود زمینه پیشرفت در بعد مادی و دنیایی آنان را چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی و سیاسی و حکومتی نیز هموار خواهد کرد و افتخار دنیا و آخرت را نصیب آنان خواهد ساخت .

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی