:حدیث قدسی 

.ماه رجب را ریسمانی بین خودم وبندگانم قراردادم ،هرکس به آن چنگ زند به من برسد
 
مراسم دعای کمیل آخرین پنجشنبه از ماه رجب
زمان برگزاری: سحرگاه جمعه 22 اسفند 1399دوساعت قبل ازاذان صبح
محل برگزاری: میدان امام حسین علیه السلام.میدان امام حسین(ع)
 


25رجب؛ سالروز شهادت حضرت امام كاظم عليه السلام چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴
"امام" را بشناسيم ...

يكي از راه هاي مهم شناخت انسانها ، سخنان آنهاست . اين ، يك حكم عقلي است كه : «از كوزه همان تراود كه در اوست.» سخن ، تراوش انسان است . اگر انسان ، علم و فضيلت و كرامت در جان خويش اندوخته باشد، سخن او كه از شخصيت و جان او بر مي آيد نيز رنگ و بوي همين ارزش ها را خواهد داشت. اين نوشتار به دليل مناسبت آن با سالروز شهادت امام موسي بن جعفر عليه السلام پيرامون يكي از سخنان آن حضرت است . اين انتخاب ، دو دليل دارد . يكي ، برخورداري از علم و آگاهي آن امام همام ؛ كه اين خود ، از بهترين استفاده هاي مكتب ولاي است ؛ و ديگري ، شناخت آن حضرت است كه از همين حديث استنباط مي شود . به دليل كمي مجال ، بدون مقدمه وارد اولين محور نوشتار مي شويم.
عقل ، برترين بستر بندگي
سخن امام كاظم عليه السلام اين است : "ما من شيء عبدالله به افضل من العقل" : خداوند به چيزي برتر از  عقل ، عبادت نشده است.
نكاتي كه از اين حديث گرانقدر استفاده مي شود ، عبارت است از:
اسلام و مكتب ولايت ، مكتب علم ، آگاهي ، خرد و عقلانيت است. 1-
2- نه اين كه عقلانيت و خرد ، فقط "يك جزء" دين باشد ، بلكه اصل و روح آن است ، زيرا روح دين ، بندگي و عبادت است و آن هم بر عقل و خرد مبتني و متكي است.
3- عبادت ، فقط نماز و روزه و اعمال اعضا و جوارح نيست ، بلكه اصل عبادت با مرتبه اصلي وجود انسان ، يعني عقل صورت مي گيرد.
4- اگر عقلانيت نباشد ، آن اعمال اعضا و جوارحي نيز روح عبادت و ارزش و محتوايي نخواهد داشت.
5- عقل ، برترين عامل و وسيله عبادت و بندگي است.
6- عقل و دين هرگز با هم ناسازگار نيستند.
7- آنان كه به دين و احكام الهي روي نمي آورند ، در واقع به سفاهت و بي عقلي نزديك ترند . آن كه نماز و نمازگزار يا روزه و روزه گير را استهزا مي كند ، در حقيقت خود را مسخره كرده است .
8- هيچ ديني چون اسلام و مكتب ولايت ، بر عقل و خردمندي تكيه و تاكيد نكرده است .
9- هرچه عقل انسان بيشتر شكوفا شود ، عبادتش نيز بيشتر خواهد شد .
10- هوشمندي و خدعه و سياست بازي هاي اهل دنيا و رجال سياسي ، از مقوله عقل نيست ، بلكه صرفاً شيطنت است . در واقع ، هرچه ما و جامعه ما را به خدا و معنويت نزديك سازد ، عبادت و بندگي است و نشان از عقلانيت دارد ؛ و هرچه عكس آن باشد ، از خردورزي و عقلانيت و بندگي ، به دور خواهد بود .
**********
در واقع ، اسلام بر اساس عقل خدا محور مي گردد و اين عاملي است كه مي تواند حتي بشريت را از وضع ناهنجار امروزي نجات دهد . اين امر نشان مي دهد كه امامي مانند موسي بن جعفر عليه السلام ، يك شخصيت جهاني و بشري است و مكتب ولايت ، ظرفيت و توان هدايت همه انسانها را دارد . ما به چنين شخصيتي "امام" مي گوييم ، با چنين اهداف ، ديده ها وچشم اندازی های معقول و منطقی ، انسانی وجهانی .

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی